banner zawierający tytuł projektu

O projekcie

Szanowny Odwiedzający,

dziękujemy, że tu jesteś. Jeśli interesuje Cię zagadnienie bezpieczeństwa pacjentów w ochronie zdrowia, liczymy, że znajdziesz tu coś dla siebie. Gdyby brakowało istotnych treści, prosimy napisz do nas. Postaramy się pomóc. Jeśli jesteś tu przez przypadek i prezentowane treści Cię zainteresowały, pozostań z nami na dłużej. Deklarujemy, iż wszyscy eksperci zgromadzeni wokół projektu chętnie podzielą się swoją wiedzą.

 

Zapraszamy do udziału w konferencji

 

Początek

Wszystko zaczęło się w chwili, kiedy ekonomista i psycholog podjęli dyskusję na temat bezpieczeństwa pacjentów w systemie ochrony zdrowia. Cel widzieli podobnie, to jednak patrzyli na niego z różnej perspektywy.

Dla ekonomisty bezpieczeństwo wynika z poziomu jakości, którą stawia w centrum procesu. Procesu wypełnionego czynnościami, będących wypadkową procedur medycznych, poziomu finansowania, dostępnych produktów medycznych, kompetencji pracowników, ale również obecności punktów kontrolnych – swoistych bezpieczników.

Psycholog myślący o bezpieczeństwie stawia w centrum człowieka wraz z jego ograniczeniami kognitywnymi. Projektując rozwiązania na każdym poziomie zawsze należy pamiętać o uwzględnieniu wyniku, jaki uzyskamy z interakcji projektowanego rozwiązania oraz człowieka uczestniczącego w jego realizacji. 

Dyskutując zgodziliśmy się, iż tym co może łączyć oba spojrzenia jest nauka o Human Factors. Efektem jest projekt "Wpływ badań Human Factors na poprawę efektywności zarządzania w opiece zdrowotnej". 

 

Human Factors

Definicji Human Factors jest wiele, my rozumiemy ją jako naukę, która odkrywa i stosuje wiedzę na temat ludzkich predyspozycji, zachowań oraz ograniczeń do projektowania systemów, zadań, miejsc pracy, narzędzi, maszyn oraz środowiska w celu podnoszenia bezpieczeństwa, jakości, produktywności oraz wygody i efektywności działania człowieka.   

W Polsce badania Human Factors praktycznie nie są realizowane. Ubogość doniesień naukowych uzasadnia popularyzację idei prowadzenia badań Human Factors w opiece zdrowotnej i wykorzystywania ich wyników do poprawy jakości zarządzania. Ufamy, iż czerpanie z doświadczeń międzynarodowych badaczy pozwoli na zainteresowanie krajowych zespołów badawczych tematem, a także na zbudowanie pola do współpracy.

Jak pokazują badania z innych państw, uwzględnienie Human Factors w procesie organizacji systemu ochrony zdrowia minimalizuje ryzyko zaistnienia zdarzeń niepożądanych. W ochronie zdrowia ryzyko to ma szczególne znaczenie, ponieważ jego skutki dotykają pacjenta – jego zdrowia i życia. Minimalizacja obszarów ryzyka jest tym ważniejsza im większa jest presja, pod którą są użytkownicy – w obszarze opieki zdrowotnej presja na personel medyczny jest wysoka (porównywana z presją pilotów samolotów), a ostatnie lata i epidemia COVID znaczącą ją zwiększyły. 

Celem projektu jest organizacja seminariów oraz warsztatów prezentujących wyniki badań w zakresie roli Human Factors w ochronie zdrowia. Koncepcja badań Human Factors zakorzeniona jest w naukach inżynierskich, a badania te tradycyjnie stosowane były w przemyśle, w odniesieniu do urządzeń. W ostatnich latach prowadzono badania na terenie Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, które potwierdzają użyteczność badań Human Factors w ochronie zdrowia, zarówno w odniesieniu do urządzeń medycznych, jak i szerzej – podmiotów leczniczych i organizacji systemu ochrony zdrowia.

 

Harmonogram projektu

 

 

Zespół projektowy

 

 

 

Patronat oraz finansowanie projektu

finansowanie